Pradedamas įgyvendinti Pakruojo miesto vietos veiklos grupės projektas “Pakruojo miesto vietos veiklos grupės strategijos administravimas”, Nr. 11-006-T-0001


Asociacija “Pakruojo miesto vietos veiklos grupė” su centrine projektų valdymo agentūra 2024 m. rugsėjo 10 d. pasirašė projekto “Pakruojo miesto vietos veiklos grupės strategijos administravimas”, Nr. 11-006-T-001, finansavimo sutartį.

Projekto įgyvendinimo pradžia: 2024 m. liepos 1 d.

Projekto įgyvendinimo pabaiga: 2029 m. birželio 29 d.

Projekto tikslas – sudaryti palankias sąlygas Pakruojo miesto 2023-2029 m. vietos plėtros strategijos įgyvendinimui.

Projektu sprendžiama problema:

Pakruojo miesto vietos veiklos grupė (toliau – PMVVG) įsteigta 2015 m. rugpjūčio 10 d. Steigėjai – 3 sektorių atstovai: vietos NVO, verslo ir vietos valdžios atstovai.

Pakruojyje susiduriama su įvairiomis ekonominėmis ir socialinėmis problemomis: darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus mažėjimu, aukštu nedarbo lygiu, socialinių paslaugų stygiumi, žemu verslumo lygiu, neišvystytu socialiniu verslu. 2022 m. duomenis lyginant su baziniais 2018 m. gyventojų skaičius Pakruojo mieste padidėjo 1,98 proc. arba 87 gyventojais, gimstamumas  sumažėjo net 33,79 proc., demografinis senatvės koeficientas padidėjo 20,38 proc., migracijos srautas nors ir buvo neigiamas, tačiau pastebima 71,88 proc. jo mažėjimo tendencija. Pakruojo r. savivaldybėje vidutinis bedarbių procentas kito mažiausiai ir buvo nežymiai geresnis nei Šiaulių apskrityje bei šalyje, lyginant su kitomis Šiaulių apskrities savivaldybėmis matomas bedarbių procento nuo DAG mažėjimas, užimtumo tarnyboje registruotų jaunuolių skaičius padidėjo 4,48 proc. Būtina gerinti Pakruojo miesto gyventojų įsidarbinamumą, sudaryti galimybes dalyvauti darbo rinkoje, ypač palankių sąlygų neturinčių grupių asmenims bei plėtoti darbo su jaunimu sistemą, siekiant didesnės jų integracijos į darbo rinką.

Analizuojamu laikotarpiu didėjo išlaidos socialinėms pašalpoms, pagalbą į namus gaunančių asmenų skaičius didėjo  (10,45 proc.), skurdą patiriančių asmenų padidėjo 6,55 proc.,  gauti socialinį būstą laukiančių asmenų/šeimų sąraše buvo 66 šeimos/asmenys, tai net 56,06 proc. mažiau, pastebimas šeimų, patiriančių socialinę riziką mažėjimas.

Socialinė atskirtis ir patiriama socialinė rizika išlieka gana didelė, pasitelkiant nevyriausybines organizacijas ir socialinius verslus, galima mažinti socialinę atskirtį ir plėtoti socialines paslaugas, kas prisidėtų prie šių socialinių problemų sprendimo bei teigiamų socialinių pokyčių visuomenėje kūrimo. Tai kartu yra galimybė socialiniams verslams, kurie kurdami teigiamą socialinį poveikį, spręstų pasirinktų socialiai pažeidžiamų grupių atskirties problemas ir sunkiau integruojamų bendruomenės gyventojų grupių sunkumus.

Atsižvelgiant į Pakruojo miesto problematiką, buvo parengta Pakruojo miesto 2023-2029 m. vietos plėtros strategija (toliau – Strategija), į kurios rengimą buvo įtraukti visų sektorių (verslo, NVO, vietos valdžios) atstovai ir aktyvūs gyventojai.

Strategijoje iškeltas tikslas: prisidėti prie socialinio, užimtumo ir verslo sektorių plėtros Pakruojo mieste, sudarant sąlygas tarpusavyje veikti vietos valdžios, verslo ir nevyriausybiniams sektoriams, taip didinant Pakruojo miesto patrauklumą, mažinant Pakruojo miesto gyventojų socialinę atskirtį, gerinant vietinių įsidarbinimo galimybes bei skatinant socialinį verslą, padedantį vietoje spręsti pažeidžiamų grupių atskirties problemas.

Strategijoje numatyti veiksmai, skirti gyventojų darbinių ir verslumo įgūdžių ugdymui, naujų verslo subjektų įsikūrimui ir plėtrai, socialinių paslaugų plėtrai ir kokybei gerinti.

Strategija  vidaus reikalų ministro įsakymu (Nr. 1V-338, 2024-05-13) buvo įtraukta į patvirtintą siūlomų finansuoti vietos plėtros strategijų sąrašą. Strategijai įgyvendinti skirti 1 199 999,94 eurai Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.

Projektu siekiama sudaryti palankias sąlygas PMVVG  Strategijos įgyvendinimui, įgyvendinant veiklas susijusias su:

  1. vietos plėtros projektų atrankos dokumentų parengimu (atrankos kriterijų, atrankos vidaus tvarkų, gairių ir kitų vietos plėtros projektų atrankai reikalingų dokumentų parengimas) ir projektų atranka, vertinimu ir įgyvendinimo priežiūra ir stebėsena;
  2. vietos plėtros PĮP rengimu ir (ar) vietos plėtros projektų įgyvendinimo administravimui reikalingų vietos plėtros projektų rengėjų ir vykdytojų gebėjimų stiprinimu, vietos plėtros projektų rengėjų ir vykdytojų metodinė pagalba ir mokymu;
  3. vietos plėtros strategijos įgyvendinimu, įgyvendinimo priežiūra ir stebėsena, taip pat vietos plėtros strategijos keitimu;
  4. informavimu apie PMVVG veiklą, vietos plėtros strategijos administravimo projekto įgyvendinimu ir vietos plėtros strategijos įgyvendinimu;

Įgyvendinant  Strategiją bus besąlygiškai laikomasi horizontaliųjų principų reikalavimų ir bus užtikrintos visos asmenų teisės nepažeidžiant  Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos reikalavimų į procesą, įtraukiant miesto bendruomenės, viešojo ir privataus sektoriaus atstovus. Projekto rezultatas – įgyvendinta Pakruojo miesto 2023-2029 m. vietos plėtros strategija.

Projekto tikslinė grupė:

  1. PMVVG darbuotojai ir PMVVG savanoriai (jei sudaryta savanoriškos veiklos sutartis), valdymo organai ir valdymo organų nariai;
  2. Vietos plėtros projektų rengėjų ir (ar) vykdytojų atstovai;
  3. Strategijos įgyvendinimo teritorijos bendruomenė, kai vykdomos informavimo apie PMVVG veiklą, Strategijos administravimo projekto įgyvendinimą ir Strategijos įgyvendinimą.

Projekto veikla:„BIVP metodo taikymas: parama vietos plėtros strategijų administravimui“ Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione.

Projekto poveiklės ir veiksmai:

1.1. Poveiklė. Vietos plėtros projektų atrankos dokumentų rengimas, vertinimas, įgyvendinimo priežiūra ir stebėsena.

1.1.1. Veiksmas. Vietos plėtros projektų atrankos dokumentų parengimas.

1.1.2. Veiksmas. Vietos plėtros projektų atranka ir vertinimas.

1.2. Poveiklė. Vietos plėtros PĮP rengėjų ir vietos plėtros projektų vykdytojų kompetencijų ir gebėjimų stiprinimas.

1.2.1 Veiksmas. Vietos plėtros PĮP rengėjų ir vietos plėtros projektų vykdytojų mokymai stiprinant kompetencijas.

1.2.2. Veiksmas. Vietos plėtros PĮP rengėjų ir projektų vykdytojų konsultavimas, informavimas ir metodinės pagalbos teikimas.

1.3. Poveiklė. Vietos plėtros strategijos įgyvendinimo, priežiūros, stebėsenos, vertinimo, keitimo, atnaujinimo vykdymas, Strategijos įgyvendinimo ataskaitų rengimas.

1.3.1. Veiksmas. Vietos plėtros strategijos stebėsena, priežiūra, vertinimas, keitimas, įgyvendinimo ataskaitų rengimas.

1.4. Poveiklė. Vietos bendruomenės informavimas apie vietos plėtros strategijos administravimą ir įgyvendinimą.

1.4.1 Veiksmas. Informacinių renginių organizavimas.

1.4.2. Veiksmas. Viešinimo informacijos rengimas.

Projekto siekiamos stebėsenos rodiklių reikšmės:

P.B.2.0080 Bendruomenės inicijuotos vietos plėtros strategijos, kurioms suteikta parama – 1 strategija.

R.S.2.3034 Pilietinės visuomenės ir privačiojo sektoriaus subjektai, dalyvavę rengiant ir (ar) įgyvendinant bendruomenės inicijuotos vietos plėtros strategijas – 18.

Projekto rezultatas: projekto įgyvendinimo metu bus įgyvendinta Pakruojo miesto 2023-2029 m. vietos plėtros strategija.

Projektą bendrai finansuoja Europos Sąjunga.